V dalším z rozhovorů jsme vyzpovídali nového trenéra mužů TJ Velichovky p. Jiřího Lebedinského. (Pozn: Tento rozhovor vznikl ještě před vyhlášením ukončení fotbalové sezóny v roce 2020).

Fotbalová veřejnost má Tvé jméno spojeno mnoho let s FK Jaroměř. Jak se stalo, že jsi usedl do trenérského křesla ve Velichovkách?

"Abych řekl pravdu, tak ani sám doteď vlastně nevím. Byl jsem požádán Zdendou Šedivcem (předseda TJ) o to, zdali bych nezaskočil na jeden trénink místo stávajícího trenéra Martina Knapa, který byl v tu dobu nemocný, před zápasem v Hronově. Poté jsem vedl i druhý trénink, a nakonec jsem musel zaskočit i na samotném mistrovském utkání v Hronově. Zde pak Velichovky poprvé v historii dokázali vyhrát. No a potom jsem byl teprve oficiálně požádán, zdali bych Velichovky naplno netrénoval. Musím říct, že jsem přemýšlel opravdu hodně dlouho, neboť jsem měl po dlouhých letech neustálého trénování (20 let v kuse) teprve roční pauzu a opravdu mi trénování, jako takové, vůbec nechybělo"

V již zmiňovaném FK Jaroměř jsi zažil s muži postup do divize, dlouhé roky potom působení mužů v krajských soutěžích. Nyní se pohybuješ v okresních fotbalových vodách. Jak velký je to rozdíl a v čem?

"Rozdíl je opravdu znatelný, a to víceméně ve všech oblastech. Od hráčské kvality, úrovně zápasů, rozhodčích, dále fotbalové prostředí na některých stadionech a spoustu dalších věcí. Je to však úměrné dané výši soutěže, a ten rozdíl je myslím i logický"

Tým Velichovek je aktuálně na prvním miste tabulky. Panuje tedy v klubu spokojenost?

"Nevím, jestli úplná spokojenost, momentálně jsme sice první, ale aktuální tabulka není úplná a Velká Jesenice má ještě zápas k dobru. Úplná spokojenost by asi panovala, kdybychom měli o 4. body více, neboť myslím, že to bylo reálné a je to obrovská škoda"

S největší pravděpodobností minulým víkendem fotbalový podzim skončil. Jaké budou ambice Velichovek pro druhou polovinu sezóny?

"Ano, podle mě je to tak, že se fotbalový podzim již nerozjede. Ambice Velichovek pro druhou polovinu soutěže? Určitě chceme jít zápas od zápasu, držet se v popředí tabulky, a pokud by to na konci sezóny vyšlo na postup, určitě bychom se nebránili. Místní fanoušci a stadion by si krajskou soutěž myslím zasloužil"

A jak tyto směle ambice naplnit?

"Pravda leží na hřišti a bez tréninku to nejde. To je hlavní aspekt a klíč k úspěchu. Zde byla tréninkové morálka několik let veliký problém. Myslím si, že v tomto ohledu nastalo značné zlepšení. Hlavně je pak nutné kádr doplnit o 2-3 zkušenější hráče, neboť máme jeden z nejmladších týmů v soutěži a v některých chvílích a zápasech se právě tento fakt negativně projevil"

Ve Velichovském dresu se objevuje mnoho hráčů ze sousední Jaroměře. Jak k tomu došlo?

"Ano, je to tak. Hráčské příchody byly všechny uskutečněny víceméně ještě před mým příchodem. V současné době je ve Velichovském kádru cca 70% hráčů, kteří prošli Jaroměří. Někteří hráči zde jsou již delší dobu a někteří hráči přišli před touto sezónou, a to z důvodu toho, že v Jaroměři nenašli uplatnění v ,,A“ týmu, a nebo je fotbal přestal bavit a zde našli novou motivaci a snad i příjemné a přátelské prostředí"

Tabulka okresního přeboru je poměrně vyrovnaná, podzim přinesl mnoho překvapivých výsledků. Kdo je podle Tebe aspirantem na postup?

"Soutěž je opravdu velmi vyrovnaná a je zde podle mě 5-6 naprosto vyrovnaných týmů, kdy žádný z týmů tuto soutěž určitě nijak výrazně nepřevyšuje. Největší soupeře vidím v týmech Velké Jesenice, Stárkova a nahoru šplhá i Hronov, který nechytil začátek soutěže. Věřím pak, že do postupových bojů promluvíme i my"

Ani Tvůj tým se nevyhnul výsledkům zakolísáním. Kde hledat příčiny?

"Ano, je to tak. Všechny naše ztráty byly ale podle mě opravdu naprosto zbytečné. Remíza se Stárkovem, kdy jsme dostali gól v poslední sekundě zápasu, hodně mrzí. Má největší ,,noční můra“ je ale remíza v Martínkovicích, neboť na tento zápas nezapomenu pravděpodobně nikdy. Prohra v Jesenici byla sice také zbytečná a minimálně na remízu jsme měli, ale upřímně mě nemrzí tak, jako dvě předchozí zmíněné ztráty. Hlavní příčinu těchto ztrát jsem již zmínil v jedné z předchozích otázek. Náš tým je opravdu hodně mladý a v určitých kritických chvílích chybí týmu zkušenější hráč, který by tým přímo na hřišti zklidnil a vzal tíhu okamžiku na sebe"

Co je největší předností tymu Velichovek?

"Mezi největší přednost týmu řadím výbornou partu, která se před touto sezónou utvořila a rovněž i velmi dobrá tréninkové morálka, kde až na výjimky chodilo trénovat 2x týdně minimálně 12. lidí. To je v této soutěži naprosto zásadní věc"

Z čeho mas po dvou měsících svého působení ve Velichovkách největší radost?

"Největší radost mám asi z toho, když vidím, že hráče tréninky a zápasy baví. V určitých zápasech měla naše hra rovněž i určitou kvalitu a systém, kterým bychom se chtěli prezentovat. Mám samozřejmě radost i z toho, že se vyhrává a místní fanoušci jsou snad víceméně spokojeni"

123136105_4545847902156608_1877544432011890793_n.jpg