TJ Velichovky – FK Černilov 0:2  (0:0)

Branky: 49. Svatoň, 68. Roubal

Sestava TJ Velichovky: Mertlík - Grmela (K) (7. Hanusík, 74. Runkas)), Pácalt, Rejchrt (83. Novotný Mi.) – Németh, Hořínek, Hykš, Danihel (74. Emlar J.), Filip – Karel, Emlar L. (46. Petráček)

FK Černilov: Maléř - Hrubý (81. Flégl), Holeček, Urban, Schwarzer (K) - Voltr (46. Petrikovič), Svatoň, Hartig, Bešík - Matoušek (78. Šmied), Roubal

Tak už to vypuklo. Tolik očekávaná premiéra v I. B. třídě je za námi. Ve Velichovkách se po 36 letech hrála tato krajská soutěž. Místní výkonný výbor  k této příležitosti uspořádal setkání bývalých hráčů a funkcionářů tehdejšího mužstva, kteří tu ve Velichovkách hráli 1. B. třídu naposledy v sezoně 1986/1987. A ocenil je v poločasové pauze utkání vzpomínkovou plaketou. I vzájemné souboje proti FK Černilov by se hledaly hluboko v historii.  Poslední vzájemné měření sil sice proběhlo v sezoně 2011 – 2012, ale  ve III. třídě Hradecka jsme se utkali v soutěži „jen“ s černilovským béčkem. Oba zápasy dopadly našimi výhrami a kvarteto aktivních pamětníků, kteří dnes nastoupili (Dyrc, Hořínek, Karel, Mich.Novotný),  byli v našich barvách i ve výše zmíněné sezoně. Poslední výhru na hřišti Černilova (4:1) vychytal v té době 47letý současný klubový rozhodčí Pavel Kašpárek..…Ale zpět do přítomnosti.

Úvod ukázal, že rozdíl soutěží, kde se oba týmy v minulé sezóně nacházely,  bude zřejmě patrný. Pro domácí tým nezačal zápas vůbec dobře.  Hned v úvodu kopali hosté trestný kop z velmi dobré parkety, míč směřující do sítě vyrazil skvělým zákrokem Mertlík. Krátce na to přišla další komplikace, když končil zápas pro kapitána Grmelu. Tichý vůdce domácích barev musel pro zranění odstoupit již v sedmé minutě a muselo tak dojít k přeskupení v zadních řadách.  Na druhé straně se domácí osmělili  rovněž z „trestňáku“, ale Rejchrt přestřelil. Vypadalo to na svižný úvod, hosté vystihli chybu domácího záložníka, ale naštěstí hostující hráč branku z hranice velkého vápna minul.  Po úvodní pasáži, ve které byl lepší Černilo, se hra vyrovnala. Domácí se k první šanci prodrali po 25. minutách, kdy zahrávali rohový kop, na zadní tyči poslal na branku hlavou Hykš, ale trefil jen břevno. Následovala opatrná taktická partie, která žádnou výraznou šanci na jedné či druhé straně nepřinesla. Až v samém závěru hosté po autovém vhazovaní zahrozili, naštěstí černilovský útočník branku minul.

Přestávku vyplnila již zmíněná akce, kdy se postupně na hřišti sešlo 13 hrajících  pamětníků, kteří hráli 1. B. třídu plus další tří členové tehdejšího realizačního týmu. Z rukou předsedy Zdeňka Šedivce a člena výboru Romana Sršně dostali vzpomínkovou plaketu k připomenutí této události. Výborně zorganizovanou akci podpořil perfektně připraveným komentářem ke každému hráči  místní hlasatel p. Václav Pilnáček, který rovněž připomněl jména ostatních hráčů, kteří se z akce omluvili a zavzpomínalo se  i na ty, kteří už mezi námi nejsou. Na závěr této vydařené akce přišla společná fotografie se současným týmem a poté již bylo vše připraveno na druhou půli.

Úvod druhé půle vyšel už hostům lépe, kdy využili ztráty míče domácích a hostující rychlonohý hráč pláchl po pravé straně více než přes polovinu hřiště a střelou na zadní tyč otevřel skóre. Od té doby kontroloval Černilov vývoj hry, byl lepší, Velichovky nepouštěl do hry. Navíc se jim povedlo v 68. minutě pěknou individuální akci ve vápně zvýšit vedení. První šance domácích ve druhé půli přišla až na začátku závěrečné čtvrthodiny. Po akci z pravé strany se míč dostal k Némethovi, ale ten zblízka brankáře hostí nepřekonal. Domácí se snažili alespoň o korekci, ale dvakrát střílející Karel branku minul. Poslední možnost ke snížení měl Hykš, kdy se k němu dostal balón, ale z dobré pozice ve vápně vysoko přestřelil. Hosté si svůj náskok pohlídali a odváží si první body.

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Úvod zápasu patřil hostům, kdy jsme byli velmi nervózní a nepřesní. Od 10. minuty jsme pak byli herně lepším týmem a do konce poločasu jsme měli hodně šancí na to vstřelit gól, ale bohužel jsme žádnou z nich nevyužili. Bylo tak jasné, že dnešní zápas bude o tom, kdo dá první gól. Ten dali bohužel po naší chybě v rozehrávce hosté. Po tomto gólu jsme byli psychicky dole a nehráli jsme dobře. Zvedli jsme se až na samotné konci zápasu, ale to už bylo málo času na změnu skóre. Hrozně mě mrzí, že jsme díky fanouškům a přítomným legendám místního fotbalu, kteří tu hráli 1.B. třídu před 36ti lety, nevstřelili alespoň jeden gól, neboť bychom si ho myslím určitě zasloužili. Kvalitnímu týmu hostí, kteří budou hrát v letošním ročníku určitě na špici tabulky k vítězství gratuluji. My se musíme soustředit na další těžké zápasy, které nás čekají.

ŽK: 30. Danihel – 8. Hartig, 21. Bešík, 30. Hrubý, 71. Petrikovič
Rozhodčí: Jehlička, Martínek, Horský