Muži – I. B. třída, skupina B                                     16. 4. 2023

Áčko vypráskalo Lípu nad Orlicí

TJ Velichovky – TJ Sokol Lípa nad Orlicí 7:1 (3:0)

Branky: 20. Runkas, 28. Panenka, 41. Panenka, 47. Emlar L., 49. Čenovský, 53. Panenka (p.k.), 60. Grmela – 56. Filipi

Sestava TJ Velichovky: Mertlík – Grmela (K), Pácalt (71. Novotný), Filip – Dyrc, Čenovský (50. Karel), Hanusík, Panenka, Német – Emlar L., Runkas (58. Emlar J.)

Áčko v sérii s týmy z okresu Rychnov nad Kněžnou, proloženo středeční dohrávkou v Předměřicích, pokračovalo proti Lípě nad Orlicí, kde se jim na podzim povedlo zvítězit vysoko 6:1. Počasí se během víkendu umoudřilo, a tak se mohlo utkání odehrát v řádném termínu.

Od začátku se hrálo otevřené utkání z obou stran, první možnost měl po centru Németha Runkas, ale nepodařilo se mu ideálně zakončit. To se domácímu útočníkovi povedlo až ve 20. minutě, kdy se prosadil hlavou po rohovém kopu. Hosté se prezentovali rovněž technickým pojetím hry a dvakrát prověřili Mertlíka. Ten však předvedl dobré zákroky. Na druhé straně protáhl hostujícího brankáře L. Emlar, ale skóre zůstalo stejné. Skóre se měnilo až v 28. minutě, kdy se za hostující obranou ocitl volný Panenka a v sólovém nájezdu uspěl. I nadále pokračoval zajímavý fotbal z obou stran, hosté však přes slibně rozvíjející útoky Mertlíka nepřekonali. Závěr první půle tak patřil domácím. Nejprve v 41. Panenka v pádu překonal brankáře Lípy potřetí. Domácí střelec mohl ještě do přestávky zkompletovat hattrick, ale zblízka netrefil přesně.

Velichovky daly v první půli tři góly, ve druhé jim na stejný počin stačilo minut osm. Hosté byli myšlenkami zřejmě ještě v kabině, neboť domácí spustily i gólový festival. Vše odstartoval přesnou střelou L. Emlar. Hned za dvě minuty po akci z dílny Panenka Čenovský, kdy zakončoval druhý jmenovaný přesným lobem. Domácí fanclub nestíhal mávat šálami, když se za obranu Lípy dostal Dyrc a jeho průnik zastavil brankář hostí faulem. K nařízené penaltě byl vyzván Panenka, aby mohl dokončit hattrick, což se mu povedlo. Lípa i za nepříznivého stavu sice nic nebalila, pokusila se o čestný úspěch, ale utkání se spíše bezstarostně dohrávalo, V 56. minutě hosté snížili po velmi hrubé chybě v domácí obraně, ale za čtyři minuty se na zteč vydal Grmela a podobně jako Čenovský přehodil vyběhnuvšího brankáře. Pro domácího kapitána to byla vůbec první trefa ve velichovském v dresu v mistrovských utkáních.  Poslední půlhodina připomínala spíše tréninkový fotbálek, hosté chvílemi prakticky rezignovali na obrannou činnost, domácí hráči měli dostatek prostoru kombinovat, ale už žádné útoky a šance ke gólům nevedli. Zápas však s poklidem dotáhli do vítězného konce.

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Utkání hrané na těžkém, ale kvalitním terénu bylo od začátku velmi opatrné, a to z obou stran. Do poločasu jsme se postupně dostali do tříbrankového vedení, které nás uklidnilo. Úvod druhého poločasu nám vyšel velmi dobře a rychle jsme navýšili naše vedení a bylo rozhodnuto. Od 60. minuty však úroveň utkání značně upadla a spíše se již jen dohrávalo. Nyní je důležité se připravit na středeční dohrávku v Předměřicích, což nebude nic jednoduchého!

Libor Beran, vedoucí týmu hostů: Zasloužená výhra domácího týmu, který dokázal proměnit skoro všechny své brankové příležitosti.

ŽK: 72. Emlar L. – 70. Barcic

Rozhodčí: Hofman, Hanuš, Hvězda