Lázeňský pohár 2021                                     24. - 25.7. 2021

 

Sen o zlatu uťal (opět) Bělohrad

 

Již 44. ročník Lázeňského poháru napsal další svoji kapitolu, která přivedla všechny účastníky o uplynulém víkendu do nedaleké Železnice v jičínském okresu okrese.  Naše fotbalisty čekal sobotní trojboj s Luhačovicemi, Janskými Lázněmi a Klimkovicemi v boji o co nejlepší pozici pro nedělní zápasy o konečné umístění.

 

 

TJ Velichovky- FK Luhačovice 1:1 (0:1)

 

Branka: 32. Németh

 

Sestava TJ Velichovky: Hasník - Rieger, Pácalt, Karel (K) - Dyrc (21. Filip), Grmela, Hykš, Hanusik (30. Mich. Novotný , Németh – J. Emlar, Runkas (21. L. Emlar )

 

Čtyřnásobný poslední vítěz z jihu Moravy nepřivezl letos nejsilnější kádr, čehož se dalo využít uhrát co nejlepší výsledek. Naši hráči začali nebojácně a úvod patřil jim, ikdyž nepřinesl žádnou šanci. O to větší šok to byl, když soupeř hned z první vážnější akce po rychlém výpadu po pravé straně a následném přesném centru na luhačovického útočníka znamenal první změnu stavu.

Velichovky však nesložily zbraně, pokračovaly v otevřené partii a ve druhé půli se dočkaly zasloužené odměny, když stříleným centrem vyrovnal Németh. Zajímavý zápas skončil dělnou bodů.

V penaltové „nadstavbě“, která by rozsoudila případnou bodovou shodu byl úspěšnější soupeř, když proměnil o jednu penaltu více. I tady nebylo daleko od úspěchu, neboť v páté sérii Hasník vystihl, ale na druhé straně nevyužil „,matchball“ Rieger. Penaltová loterie skončila až v sedmé sérii, kdy neuspěl L. Emlar.

 

 

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Bod s favoritem bereme, i když jsme v tomto zápase měli zvítězit. Byli jsme po celý zápas herně lepším týmem, měli jsme i velké šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Penalty jsou pak loterie, ale neproměnný mečbol mrzí! Všem hráčům včetně lavičky děkuji za perfektní výkon a přístup k zápasu, a věřím, že se budeme takto prezentovat i nadále!

 

 

 

TJ Velichovky – SK Janské Lázně 1:0 (0:0)

 

Branka: 32. Németh

Sestava TJ Velichovky: Mertlík - Rieger, Pácalt, Karel (K) - Filip, Grmela (33. Mich. Novotný ), Hykš, Hanusík (21. J. Emlar ), Németh – L. Emlar , (21. Runkas), Dyrc

 

 

Druhý zápas ve skupině přineslo menší východočeské derby, neboť nás čekal zakládající tým tohoto turnaje celek z Janských Lázní, který přivezl do Železnice zajímavě poskládaný tým, jehož hráči jsou součástí trutnovské fotbalové líhně.

Zápas přinesl dlouho vyrovnanou hru bez vážnějších šancí. Trpělivost však nesla ovoce, neboť postupem času naši hráči získávali pevnější půdu pod nohami a mírnou převahu zužitkoval Németh, když se prosadil tváří v tvář brankáři. Jediný gól tak rozhodl o důležité výhře, která znamenala pomýšlet na co nejlepší umístění ve skupině.

 

 

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Po delší pauze a v úmorném vedru hodně těžký zápas s posíleným soupeřem. Začátek zápasu se nám úplně nepovedl, ale postupem času jsme získávali herní převahu a přicházely i šance. Naštěstí jsme jednu z nich dokázal proměnit. Velmi důležité vítězství po dobrém výkonu celého týmu.

 

 

 

 

TJ Velichovky – TJ Klimkovice 2:0 (1:0)

 

Branky: 8.a 25. z pen. Németh

 

Sestava TJ Velichovky: Hasník - Rieger, Pácalt, Karel (K) - Filip, Grmela, Hykš (34. Bém), Hanusík (21. Dyrc), Németh – J. Emlar (28. Mich. Novotný ), Runkas (25. L. Emlar )

 

 

Závěrečný zápas byl hodně důležitý, neboť vzhledem k dalším výsledkům měli naši hráči ve svých nohách si zajistit případnou výhrou vstupenku do nedělního finále. Proti byly Klímkovice, které dokázaly se svým úzkým kádrem rovněž o body připravit favorizované Luhačovice.

Zápas je stal jistě hodně sil, což se jistě projevilo i v samotném utkání. Velichovky začaly bez servítek a hned po necelých dvou minutách zvonila tyč klimkovické branky. Chvíli na to se však prosadil Németh a přinesl uklidnění do vlastních řad.

Druhý poločas Velichovky kontrolovaly vývoj, vypracovaly si dostatek šancí, ale razítko na výhru přinesla až proměněná penalta Némethem.

 

 

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Poslední krok bývá vždy nejtěžší a je to pravda. Kluci dobývali unaveného soupeře od začátku zápasu. Naštěstí se nám podařilo dát gól do poločasu. Jen je škoda dalších nevyužitých šanci, mohlo být rozhodnuto daleko dříve. Hráčům děkuji za výkon a přístup a těšíme se na zítřejší FINÁLE!!!

 

 

 

 

TJ Velichovky – FK Lázně Bělohrad  0:1 (0:1) - FINÁLE

 

Sestava TJ Velichovky: Hasník - Rieger, Pácalt, Karel (K) - Filip, Grmela, Hykš, Hanusík (52. Mich. Novotný.), Németh - Dyrc (45. L. Emlar ), Runkas (31. J. Emlar )

 

 

Vrchol nedělního programu přineslo reprízu finále z roku 2014, kdy nám v cestě stál favorizovaný Bělohrad. Do hry se dostali v našem dresu čtyři pamětníci tohoto klání a další dva zůstali mezi náhradníky.

Hrálo s dle papírových předpokladů, Lázně Bělohrad nasadilo poměrně vysoké tempo, ale Velichovky se s tím dokázaly vypořádat. Naopak to mohli bát naši hráči, kteří mohli jít do vedení, ale Dyrcům samostatný únik gólem neskončil. A tak na druhé straně se prosadil soupeř a ujal se vedení. Bělohradští měli v první půli vývoj pod kontrolou, hráli více s míčem, ale žádná změna již nepřišla. 

Ve druhé půli Velichovky zachytily tempo soupeře a postupně srovnávaly hru a postupem času se aktivita přesouvala na jejich kopačky pro závěrečný tlak. Ten skutečně přišel, velichovští hráči neúnavně povzbuzováni svými příznivci zahrávaly několik rohových kopů, ale následné závary kýžený gól nepřinesl. Když už to vypadalo, že soupeř cenný náskok uhájí, nabídla se v poslední minutě největší možnost na vyrovnání. Po jednom z posledních centrů do šestnáctky byl faulován nedovoleně náš hráč a sudí nařídil penaltu. Nezáviděníhodnou situaci si vzal na svá bedra stoper Pácalt, ale tíhu okamžiku neunesl, když penaltu poslal jen tyče. Propukla tak radost v táboře soupeře a náš tým se ponořil do hlouby smutku a slz, které se postupně proměnily ve stříbrnou radost a hrdost nad tím, jak tým odehrál tento turnaj.

Jediný triumf jsme si přece jen odvezli. Mário Németh se stal nejlepším střelcem turnaj se čtyřmi góly.

 

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: Ve finále jsme chtěli hrozně moc uspět a poprvé za 44. let historie turnaje pohár přivést do Velichovek. Na začátku 1. poločasu jsme neproměnili samostatný nájezd, naopak soupeř vzápětí ano a dostal se do vedení. Zbytek poločasu byl pak Bělohrad lepší. Na začátku 2. poločasu se se hra vyrovnala a postupem času jsme přebíraly iniciativu my. Po přeskupení řad jsme si vytvořili veliký tlak se spoustou závarů. Výsledkem jednoho z nich pak byla odpískaná penalta v poslední minutě zápasu, kterou jsme však bohužel neproměnili (trefená spojnice břevna a tyčky). Hned poté rozhodčí ukončil zápas a hráči popadali na trávník se slzami v očích. Měli jsme obrovskou příležitost turnaj vyhrát, ale věřím, ze to naše mladé hráče do budoucna naopak posílí. Jsem pyšný na to, jak jsme se na turnaji prezentovali a hráčům děkuji za skvělý víkend plný zážitků. Ostudu jsme v Železnici myslím určitě neudělali.

 

 

Konečné pořadí na 44. ročníku: 

 

1.      TJ Lázně Bělohrad

2.      TJ Velichovky

3.      FK Luhačovice

4.      TJ Sokol Železnice

5.      Sokol Čechie Mšené Lázně

6.      SK Janské Lázně

7.      TJ Klikovice

8.      Sokol Konstantinovy Lázně

 

 

 

Na pravidelné schůzce oddílu se řešil i jízdní řád dalších ročníků. Za rok bude turnaj pokračovat v jičínském okrese, kdy na své půdě budou obhajovat vítězství Lázně Bělohrad. Rok 2023 právo pořadatele připadne Luhačovicím, v roce 2024 se vrátí „Lázeňák“ do Velichovek oproti původní variantě, kdy bylo plánováno pořadatelství na rok 2026.

 

Další podrobnosti k Lázeňskému poháru naleznete na webových stránkách Lázeňského poháru nebo na stránkách Krkonošského deníku.

 

Fotografie – autor Václav Pilnáček