Lázeňský pohár 2022                                     23 - 24.7. 2022

 

Poločas z říše snů znamenal bronz na 45. ročníku

 

Již 45. ročník Lázeňského poháru je minulostí. Stejně jako loni se turnaj odehrál na jičínsku, tentokrát v Lázních Bělohrad, kam se turnaj vrátil po deseti letech v rámci výročí 100 let fotbalu v tomto lázeňském středisku.  Naši hráči jeli obhajovat stříbrnou příčku a zálusk na dobré umístění si dělali i letos. 

 

 

TJ Velichovky - TJ Konstantinovy Lázně 2:1 (1:1)            (hráno 2x 20 minut)

Branky: 17. Vít, 36. Pácalt

Sestava: Mertlík - Grmela, Pácalt, Mich. Novotný (21. Rieger) - Filip (34. Vlach), Hykš, Hanusík (21. Rejchrt), Danihel, Németh (38. Smetana) - Vít, Dyrc (21. Karel)

Úvodní zápas, který uzavřel první třetinu sobotního programu, Velichovky zvládly, ale na výhru se nadřely. Ikdyž to vypadalo, že se chopí tempa hry, přišla v šesté minutě komplikace v podobě vedoucí branky soupeře, kdy trestuhodně neobsazený hráč po rohovém kopu otevřel skóre. Velichovky sice držely míč na svých kopačkách častěji, ale jejich útočné akce končily většinou na velkém vápně dobře bránícího soupeře. Přesto se nakonec ještě před pauzou podařilo srovnat. Standardní situaci zahrával Filip a Vít hlavou srovnal. Po změně stran pokračovala herní aktivita našich hráčů, ale dlouho se nemohli prosadit. Trpělivost však přinesla své ovoce v poslední pětiminutovce, kdy po tlaku kolem vápna napálil odražený míč přesně k tyči Pácalt. Soupeř ze západu Čech už nenašel odpověď, a tak se vstup do turnaje našim barvám povedl. 

 

TJ Velichovky - Sokol Čechie Mšené Lázně 1:0 (0:0) (hráno 2x 20 minut)

 

Branka: 38. Karel 

 

Sestava: Mertlík - Grmela, Pácalt,  Rieger (38. Mich. Novotný) - Filip (34. Vlach), Hykš, Hanusík (21. Rejchrt), Danihel, Németh (35. Smetana) – Vít (26. Dyrc), Karel

 

Druhé utkání nás čekal tým hrající Okresní přebor Litoměřicka. Od úvodu hry byli naší hráči lepším týmem, herní převaha byla patrná, ale vše troskotalo na špatné finální fázi. A tak musela být stále naše obrana ve střehu, aby soupeř z ojedinělé akce neudeřil. Ve druhé půli Velichovky stupňovaly tlak, ale když neproměnil ani Dyrc dvě velké šance, vypadalo to, že se diváci gólu nedočkají. Nakonec k radosti hlasitě povzbuzujícího kotle Velichovek přišla zasloužená odpověď. Za obranu soupeře se dostal Karel, zbavil se brankáře a v osobním souboji s obráncem protlačil míč do sítě. 

 

 

 

TJ Velichovky - FK Luhačovice 1:2 (1:0) (hráno 2x 20 minut)

 

Branka: 7. Karel

 

Sestava: Mertlík - Grmela (21. Rejchrt), Pácalt, Rieger - Filip, Hykš (38. Mich. Novotný), Hanusík (31. Vlach), Danihel, Németh (38. Smetana) - Vít (24. Dyrc), Karel

 

Stejně jako předchozí zápas ve druhé skupině, čekala vítěze tohoto zápasu vstupenka do nedělního finále. Velichovky se v úvodu účastníka Krajského přeboru na Zlínsku nezalekly a v úvodní desetiminutovce s ním hrály vyrovnanou pasáž. Tu ozdobí navíc vedoucím gólem Karel, když od poloviny hřiště pláchl všem. Poté však Luhačovice přeřadily na vyšší rychlostní stupeň a velichovská obrana se měla co ohánět. Několikrát podržel své spoluhráče Mertlík a hlavně on držel naději v první půli na dobrý výsledek. Jenže po změně stran už byla převaha soupeře zřejmá a krátce po změně stran se mu podařilo srovnat. Od té doby toho v našem vápně zavánělo dalším gólem, několik závarů jsme přežili, ale zhruba v polovině druhé půle už zkušený luhačovický středopolař z dorážky poslal jihomoravský celek do zaslouženého vedení. Velichovkám se už nepodařilo odpovědět, a tak stejně jako loni si v neděli zahrají s Lázněmi Bělohrad. Místo reprízy finále však přijde utkáání o konečnou třetí příčku. 

 

 

TJ Velichovky – FK Lázně Bělohrad  4:1 (1:1) –  o 3. místo (hráno 2x 25 minut)

 

Branky: 22. Rejchrt, 27. Hanusík, 38. Panenka, 42. Németh

 

Sestava:  Mertlík - Grmela, Pácalt, Rieger - Filip (26. Panenka), Hykš, Hanusík (42. Mich. Novotný), Rejchrt, Németh (45. Smetana) - Dyrc (42. Vlach), Vít (26. Karel)

 

Nedělní duel o třetí příčku patřilo domácím obhájcům prvenství, kteří však nezvládli prestižní zápas s Železnicí, pozdějším vítězem turnaje a museli se spokojit „jen“ s utkáním o třetí místo. Naproti tomu Velichovky cítily šanci na odvetu a vrátit jim smolnou finálovou porážkou. Po opatrném úvodu začali mít více ze hry domácí, z mírného tlaku vytěžili nejprve tyč a poté po pěkné individuální akci vedení 1:0. Postupem času se Velichovkám podařilo otupit tlak domácích a ještě do poločasu předvedli pěknou rychlou akci, na jejímž konci stal nezvykle Rejchrt, který nikým neobsazený na středu velkého vápna převzal míč a po následné kličce brankáři ho dopravil do sítě. Na začátku druhé půle ještě zazlobili domácí, ale poté se začali dít k údivu většiny přítomných dít věci na druhé straně. Velichovky úplně ovládly hru a skvělou čtyrhodinovkou zlomili zápas na svoji stranu. Nejprve pěknou akci zakončoval do prázdné branky Hanusík a poslal Velichovky do vedení. Na něj navázal po dalším rychlém útoku do otevřené obrany Panenka, když se zbavil beka a přesnou střelou na zadní tyč zvýšil na slibných 3:1. Opaření domácí vypadli z tempa, perfektní týmový výkon a mohutné povzbuzování z tribun nejen z velichovksého tábora, který byl po celý víkend slyšet, znamenal možná překvapivý, ale za druhý poločas zasloužený bronzový stupínek. Ten ještě pojistil Németh, jenž se tak připomněl po loňském ročníku, kde ovládl střeleckou listinu.        

 

Jiří Lebedinský, trenér TJ Velichovky: „V zápase o 3. místo jsme chtěli moc odčinit loňsku finálovou prohru proti Bělohradu - navíc na jeho hřišti. Od začátku zápasu se hrál svižný a vyrovnaný fotbal. Domácí se po individuální akci Lonera ujali vedení a byli od té doby mírně lepším týmem. Nám se však podařilo do poločasu vyrovnat skóre. Druhý poločas byl z naší strany jedním slovem výborný. Našich hráčů bylo plné hřiště a domácí Bělohrad jsme herně jednoznačně přehrávali. Výsledkem toho pak byly 3 pěkné góly v síti domácích. Moc děkuji všem hráčům za výkon v dnešním zápase a celkově za letošní vystoupení na 45. Ročníku Lázeňského poháru. Obrovské poděkování pak patří všem našim fanouškům, kterých bylo v Bělohradě po celý víkend opravdu hodně. Zvláštní poděkování pak patří našemu dívčímu FAN-CLUBU, který byl jednoznačně nejlepší a hlavně nejhezčí :)“

 

Konečné pořadí na 45. ročníku: 

1. TJ Sokol Železnice

2.  FK Luhačovice

3.  TJ Velichovky

4.  SK Lázně Bělohrad

5.  TJ Klimkovice

6.  Sokol Konstantinovy Lázně

7.  Tělocvičná jednota Sokol Mšené Lázně

8.  SK Janské Lázně

 

Na pravidelné schůzce oddílu se řešil i jízdní řád dalších ročníků. Za rok bude turnaj pořadat Luhačovice a v roce 2024 se vrátí „Lázeňák“ do Velichovek. Poté se pořadatelství přesune do Klimkovic, rok 2026 se týmy sjedou do Mšených Lázních a 50. turnaj nemůže být nikde jinde, než v Janských Lázních.

  

Další podrobnosti k Lázeňskému poháru naleznete na webových stránkách Lázeňského poháru. http://www.lazenskypohar.cz/

Fotogalerie - autor Petr Laušman

Článek v Hradeckém deníku